Τι πονοκέφαλο για analgin ή tsitramon

Ημικρανία

Ο πόνος στο κεφάλι ενοχλεί πολλούς. Οι λόγοι για πονοκέφαλο μπορεί να είναι μαζικοί. Το κύριο ερώτημα παραμένει - πώς να απαλλαγούμε από αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα. Σήμερα, υπάρχουν πολλά φάρμακα που μπορούν να αντιμετωπίσουν αυτό το καθήκον, αλλά η τιμή τους μπορεί να είναι πολύ υψηλή. Το Analgin είναι γνωστό σε όλους ως ένα φτηνό και αποτελεσματικό παυσίπονο. Είναι τόσο αποτελεσματικό;

Δισκία Analgin

Τα δισκία Analgin έχουν διεθνή ονομασία - νατριούχος μεταμιτιτόλη. Αυτά τα χάπια φαίνονται, όπως τα περισσότερα φάρμακα αυτής της μορφής, λευκά δισκία, που έχουν κιτρινωπή απόχρωση, με κίνδυνο και λοξότμηση. Αυτό το φάρμακο έχει πολλές ενέργειες.

Δράση analgin:

  1. Αντιπυρετικό.
  2. Αναλγητικό.
  3. Αντιφλεγμονώδης.
  4. Αύξηση της μεταφοράς θερμότητας.

Μετά την κατάποση, τα δισκία αναλγησίας αρχίζουν να δρουν εντός 30-60 λεπτών και φτάνουν το μέγιστο σε 1,5-2 ώρες.

Αυτό το φάρμακο συνταγογραφείται σε αρκετές περιπτώσεις. Μερικές φορές το analgin ενδείκνυται για εισαγωγή στην ηλικία των παιδιών, επειδή μερικές φορές η θερμοκρασία μπορεί να μειωθεί σε ένα μωρό μόνο με τη βοήθεια της analgin.

Ενδείξεις χρήσης:

  • Ο πόνος της αιχμηρής φύσης.
  • Οξεία πόνος, που συνοδεύεται από σπασμούς μυϊκού ιστού εσωτερικών οργάνων.
  • Πόνος στη διαδικασία του όγκου.
  • Άλλοι τύποι έντονου πόνου.
  • Αυξημένη θερμοκρασία σώματος (σε περίπτωση αναποτελεσματικότητας άλλων αντιπυρετικών φαρμάκων).

Αντενδείξεις:

  1. Παιδί ηλικίας έως 10 ετών.
  2. Αλλεργία στα συστατικά του φαρμάκου.
  3. Έναρξη και τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.
  4. Άσθμα ασπιρίνης.
  5. Ασθένειες του συστήματος αίματος.
  6. Διαταραχές στον μυελό των οστών.
  7. Αιμολυτική αναιμία.
  8. Συστολική πίεση στο ιστορικό του ασθενούς.
  9. Για νεφροπάθεια, πάρτε το φάρμακο με προσοχή.

Όπως κάθε φάρμακο, το analgin μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες. Είναι απαραίτητο να ξεκινήσετε τη λήψη με πολύ χαμηλή δόση.

Παρενέργειες:

  • Αλλεργικές αντιδράσεις.
  • Λευκοπενία, ακοκκιοκυτταραιμία.
  • Ψύχωση, δυσκολία στην κατάποση.
  • Μείωση της αρτηριακής πίεσης.
  • Δυσλειτουργίες των νεφρών.

Μόλις εμφανιστούν τα πρώτα σημάδια ανεπιθύμητων ενεργειών, θα πρέπει να σταματήσετε αμέσως τη λήψη του Analgin. Οι ασθενείς με υψηλό κίνδυνο αναφυλακτικών αντιδράσεων πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί κατά τη λήψη αυτού του φαρμάκου.

Analgin κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Εάν είναι αδύνατο να αρνηθεί τη χρήση αυτού του φαρμάκου, τότε θα πρέπει να ταΐσετε το παιδί μόνο μετά από 48 ώρες μετά την κατανάλωση του δισκίου.

Θα πρέπει να έχετε κατά νου ότι η λήψη του Analgin θα πρέπει να ελέγχεται εάν πρέπει να πίνετε ταυτόχρονα άλλα φάρμακα, επειδή η συμβατότητα των φαρμάκων δεν είναι πάντοτε δυνατή.

Ανακουφίζει από τον πόνο στο κεφάλι

Ο πόνος στο κεφάλι έχει διαφορετική φύση, συμπιέζει, γυρίζει, θαμπά, αιχμηρά. Υπάρχουν πολλά αίτια πονοκεφάλων, αλλά αυτό το σύμπτωμα δεν μπορεί να αφαιρεθεί από την πρώτη διαθέσιμη θεραπεία. Συχνά, για πόνο στο κεφάλι, ο καθένας παίρνει analgin.

Πώς το analginum

Το Analgin ανήκει στην ομάδα αναλγητικών, φαρμάκων, για να ανακουφίσει τον πόνο. Ο πόνος σε οποιοδήποτε μέρος του σώματος σηματοδοτεί την ύπαρξη προβλημάτων σε αυτό το όργανο και είναι αδύνατο να μπλοκάρει αυτό το σήμα χωρίς να κατανοούν τους λόγους. Μπορείτε να πάρετε τα παυσίπονα ως επείγουσα βοήθεια αν αισθανθείτε πόνο.

Το Analgin ανήκει στην ομάδα των αντιφλεγμονωδών φαρμάκων μη στεροειδούς τύπου που ανακουφίζουν τις κράμπες και τον πόνο. Με τη βοήθεια των προσταγλανδινών, στις οποίες βασίζεται ο μηχανισμός δράσης της αναλίνης, είναι δυνατό να μπλοκάρει τις φλεγμονώδεις διεργασίες και την αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι εκτός από την ανακούφιση του πόνου στο κεφάλι, το analgin είναι ικανό:

  1. μείωση της αρτηριακής πίεσης.
  2. μειώστε τις συστολές της μήτρας κατά τη διάρκεια της εργασίας και της εμμήνου ρύσεως.

Αυτό το φάρμακο ανακουφίζει αποτελεσματικά τους πονοκεφάλους και, επιπλέον, έχει πολλά άλλα πλεονεκτήματα. Ασθένειες του νευρικού συστήματος, μολυσματικές ασθένειες της αναπνευστικής οδού, αιμορραγίες πίεσης και άλλες ασθένειες μπορούν να προκαλέσουν πολλές δυσάρεστες στιγμές που μπορούν να απομακρυνθούν με analgin.

Κανόνες για τη λήψη του Analgin:

  1. Το Analgin δεν πρέπει να λαμβάνεται με άδειο στομάχι.
  2. Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, όταν απαιτείται γρήγορη αναισθητική θεραπεία, είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσετε αυτό το φάρμακο σε διαφορετική μορφή, σε ενέσεις.
  3. Μην πίνετε χάπια analgin σε μεγάλες δόσεις. Μέγιστα 3 χάπια.
  4. Για την ανακούφιση από τον πονοκέφαλο, είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε ανάλογα analgin, τα οποία έχουν λίγες παρενέργειες.

Είναι δυνατόν να χορηγηθούν παιδιά analgin

Μελετώντας τα τελευταία δεδομένα σχετικά με την analgin, είναι δυνατόν να καταλήξουμε σίγουρα στο συμπέρασμα ότι αυτό το φάρμακο είναι αποτελεσματικό, αλλά έχει πάρα πολλές ανεπιθύμητες ενέργειες. Από αυτό προκύπτει ότι αυτό το φάρμακο αντενδείκνυται στα παιδιά.

Ωστόσο, υπάρχουν φορές που η αναλγησία είναι απαραίτητη. Η υψηλή θερμοκρασία σε ένα παιδί, μερικές φορές είναι αδύνατο να μειωθούν τα συνήθη αντιπυρετικά φάρμακα, επομένως πρέπει να καταφύγετε στη χρήση analgin, επειδή είναι πιο αποτελεσματική από άλλα φάρμακα για να αντιμετωπίσει αυτό το καθήκον.

Εάν ήταν απαραίτητο να δώσετε στο αναλγητικό του παιδιού, πρέπει να ακολουθήσετε αυστηρά τη δοσολογία που συνταγογραφείται από το γιατρό. Τα παιδιά ηλικίας κάτω των 3 μηνών, αναλγην δεν πρέπει να δίδονται σε καμία περίπτωση. Στο φαρμακείο μπορείτε να βρείτε αυτό το φάρμακο υπό μορφή υπόθετου, είναι πιο κατάλληλο για μικρά παιδιά.

Αντενδείξεις αντενδείξεων για παιδιά:

  1. Ατομική μισαλλοδοξία.
  2. Νεφρική νόσο ή διακοπή της εργασίας τους.
  3. Διαταραχές στο σύστημα του αίματος.
  4. Η ηλικία είναι μικρότερη από 3 μήνες.
  5. Η αποτυχία της λειτουργίας των μυών της καρδιάς.
  6. Αλλεργικές αντιδράσεις.

Στο εξωτερικό, οι ενήλικες έχουν από καιρό αρνηθεί να πάρουν analginum, και ειδικά τα παιδιά, επειδή αυτό το φάρμακο θεωρείται επικίνδυνο. Το Analgin εξακολουθεί να χρησιμοποιείται στη Ρωσία λόγω της υψηλής απόδοσης και του χαμηλού κόστους.

Θα βοηθήσει η analgin με ζάλη;

Η ζάλη μπορεί να προκληθεί από πολλές ασθένειες, επομένως δεν αρκεί πόσιμο φάρμακο για την ανακούφιση αυτού του συμπτώματος, πρέπει να εξεταστεί και να προσδιοριστεί η αιτία αυτής της πάθησης. Το Analgin δεν προορίζεται για την ανακούφιση από ζάλη, ως ανεξάρτητο σύμπτωμα, αλλά μπορεί να συμβάλει και σε αυτό.

Συχνά το κεφάλι περιστρέφεται στο φόντο της αυχενικής οστεοχονδρωσίας, τότε η κατάσταση αυτή συνοδεύεται από πόνο και πυρετό. Το Analgin θα ανακουφίσει γρήγορα τον πόνο, θα μειώσει τη φλεγμονή και τη θερμοκρασία, γεγονός που θα βοηθήσει να σταματήσει η ζάλη.

Εάν το κεφάλι σας γυρίζει λόγω οποιασδήποτε φλεγμονής, τότε είναι πολύ πιθανό να απαλλαγείτε από αυτό με analgin.

Αναλόγων

Σήμερα, υπάρχουν πολλά ανάλογα της διπυρόνης, αλλά όλα αυτά τα φάρμακα ενώνονται από ένα δραστικό συστατικό, χάρη στο οποίο αυτό το φάρμακο έχει την αποτελεσματικότητά του.

Παρόμοια φάρμακα:

  • Baralgin.
  • Ilvagin.
  • Devalzhin.
  • Nebagin.
  • Νατριούχο μεταμιζόλη.
  • Toralgin.
  • Spazdolzin.
  • Optalgin-Teva.
  • Nobol

Ασπιρίνη

Η ασπιρίνη είναι γνωστή εδώ και πολύ καιρό. Η επίδραση αυτού του φαρμάκου βασίζεται στην αναισθησία, την αφαίρεση της φλεγμονώδους διαδικασίας και τη μείωση της θερμοκρασίας του σώματος. Μεταξύ άλλων, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, αραιώνει καλά το αίμα, αποτρέπει την εμφάνιση θρόμβων αίματος και μπλοκαρίσματα αιμοφόρων αγγείων.

Ασθένειες για τις οποίες ενδείκνυται η ασπιρίνη

  1. Γρίπη και κρύο.
  2. Ασθένειες του καρδιαγγειακού συστήματος.
  3. Εγκεφαλικό
  4. 3 τρίμηνα της εγκυμοσύνης.
  5. Επιπλοκές του διαβήτη.
  6. Η μετεγχειρητική περίοδος.
  7. Φλεγμονώδεις διεργασίες.
  8. Πόνοι με διαφορετικό εντοπισμό.

Σε σύγκριση με τα αναλγητικά, η ασπιρίνη χάνει όταν πρόκειται να ανακουφίσει τον έντονο πόνο. Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ έχει ένα πραγματικά τεράστιο σύνολο χρήσιμων ιδιοτήτων, αλλά έχει και παρενέργειες.

Παρενέργειες

  • Ανορεξία.
  • Ναυτία
  • Διάρροια.
  • Αλλεργικές αντιδράσεις.
  • Παραβίαση των νεφρών και του ήπατος.
  • Θρομβοπενία.
  • Λευκοπενία
  • Γαστρεντερικές αλλοιώσεις του διαβρωτικού τύπου έλκους.
  • Ακρόαση.
  • Οίδημα και άλλα.

Citramon

Το φάρμακο citramon αποτελείται από πολλά δραστικά συστατικά, τα οποία μαζί μπορούν να σταματήσουν έναν πονοκέφαλο.

Σύνθεση:

Σήμερα, υπάρχουν διάφορες παραλλαγές του τσιτράμιου, που διαφέρουν μεταξύ τους από την παρουσία βοηθητικών προσθέτων που δεν επηρεάζουν την κύρια δράση αυτού του φαρμάκου.

Το Citramon είναι σε θέση να ανακουφίσει τον πόνο στο κεφάλι σε πολλές καταστάσεις, γεγονός που καθιστά το φάρμακο αυτό πιο δημοφιλές. Το κόστος του είναι τόσο χαμηλό ώστε όλοι να μπορούν να αγοράσουν αυτό το φάρμακο.

Ασθένειες για τις οποίες βοηθά το Tsitramon:

  • Ημικρανία
  • Πόνος στο κεφάλι διαφόρων αιτιολογιών.
  • Πονόδοντο
  • Αρθραλγία.
  • Πυρετός.

Το αναλγητικό αποτέλεσμα του tsitramon συμβάλλει στην αποτελεσματική αφαίρεση των πονοκεφάλων, ανακουφίζοντας απόλυτα. Όσο για τον πόνο σε άλλα μέρη του σώματος, τότε αυτό το φάρμακο είναι αναποτελεσματικό. Νωρίτερα, απαντήσαμε και στο ερώτημα εάν το citramon βοηθά με τη θερμοκρασία.

Όπως κάθε φάρμακο, η κιτραμώνα έχει τις δικές της παρενέργειες, παρόμοιες με την εκδήλωσή της στις παρενέργειες της ασπιρίνης.

Τι είναι καλύτερο από το κεφάλι: citramon ή analgin;

Αν επιλέξετε τι να πάρετε από τον πόνο: analgin ή tsitramon, τότε η επιλογή δεν μπορεί να είναι ξεκάθαρη. Οι πονοκέφαλοι μπορεί να εμφανιστούν για διάφορους λόγους, οπότε πριν αποφασίσετε ποιο φάρμακο θα λειτουργήσει καλύτερα, θα πρέπει να αποφασίσετε για τον ένοχο αυτής της κατάστασης. Μάθετε ότι η παρακεταμόλη και το Citramon μπορούν να ληφθούν μαζί ή όχι.

Η επίδραση αυτών των φαρμάκων στο ανθρώπινο σώμα είναι τελείως διαφορετική, λόγω των διαφορετικών συνιστωσών αυτών των φαρμάκων. Το Analgin είναι σε θέση να σταματήσει τον πόνο σε οποιοδήποτε μέρος του σώματος, χάρη στη νατριούχο μεταμιζόλη, χωρίς να επηρεάζει την αιτία του πόνου.

Το Citramon είναι πολύ αποτελεσματικό στον πόνο στο κεφάλι που σχετίζεται με τη χαμηλή αρτηριακή πίεση ή την κυκλοφοριακή ανεπάρκεια του εγκεφάλου. Λόγω των συστατικών του, το citramon είναι ικανό να αυξήσει την πίεση και να αυξήσει την κυκλοφορία του αίματος, εξαιτίας του οποίου εξαφανίζεται ο πόνος στο κεφάλι.

Αν μιλάμε για την ασφάλεια αυτών των ναρκωτικών, τότε και οι δύο έχουν αρκετές παρενέργειες, απαγορευμένες σε πολλές ανεπτυγμένες χώρες.

Τιμή αναλγίνης

Το κόστος της αναλίνης σας επιτρέπει να αγοράσετε αυτό το φάρμακο χωρίς να σπάσετε τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Η τιμή αυτού του φαρμάκου με τη μορφή δισκίων κυμαίνεται από 12 ρούβλια έως 110. Ορισμένες παραλλαγές της αναλίνης που παρουσιάζονται με πρόσθετα, η οποία επηρεάζει την τιμή, και ο αριθμός των δισκίων στη συσκευασία παίζει σημαντικό ρόλο στο κόστος.

Συνήθως σε ένα πακέτο περιέχει 10 δισκία, αλλά υπάρχουν επιλογές για τη συσκευασία, όταν ο αριθμός των χαπιών είναι πολύ υψηλότερος, λόγω αυτού, το κόστος ενός τέτοιου φαρμάκου είναι υψηλότερο.

Κριτικές

Kalashnikova Raisa, 48 ετών.

Μου πάσχουν συνεχώς από πονοκεφάλους. Ήδη εδώ και πολύ καιρό πίνω analgin για αναισθησία. Θέλω να πω ότι με βοηθά καλά, αλλά πρόσφατα άρχισαν τα καρδιακά προβλήματα. Ο γιατρός λέει ότι είναι από analgin.

Sokolov Valery, 54 χρονών.

Προσπάθησα analgin πολύ πρόσφατα, όταν επισκέπτηκα, και το δόντι μου έπασχε, αλλά δεν υπήρχε άλλο φάρμακο στο χέρι. Αυτό το φάρμακο δεν με βοήθησε καθόλου. Υπάρχουν άλλα φάρμακα που είναι πιο αποτελεσματικά. Η Αναλγίν είναι ο τελευταίος αιώνας.

Vasilenko Catherine, 29 χρονών.

Ξέρω ότι το analgin είναι ένα πολύ επιβλαβές φάρμακο, αλλά δεν μπορεί κανείς να το κάνει χωρίς αυτό. Το παιδί μου πάσχει συνεχώς από κρυολογήματα, και μπορώ μόνο να μειώσω τη θερμοκρασία με analginum, άλλα φάρμακα δεν βοηθούν. Ξέρω ότι δεν μπορείτε να δώσετε analgin σε ένα παιδί, αλλά πώς μπορείτε να είστε χωρίς αυτόν;

Οι γιατροί: analgin και tsitramon είναι επικίνδυνα για την υγεία

Από καιρό είναι γνωστό ότι η analgin είναι επιβλαβής για την υγεία. Ωστόσο, μέχρι τώρα πολλοί άνθρωποι είναι υπερβολικά εθισμένοι σε αυτό το φάρμακο.

Οι γιατροί είναι κατηγορηματικά ενάντια στη συνεχή χρήση αναλγην. Και όχι μόνο επειδή έχει τοξική επίδραση στο ήπαρ, αλλά και επειδή είναι δυνατόν να καθίσει στην analgin ως φάρμακο. Εάν πίνετε 3-4 δισκία την ημέρα, θεωρήστε ότι είστε εξαρτημένος από την analgin. Για αυτή την κατάσταση, έχει ήδη εφευρεθεί ένας ειδικός όρος - ένας πονοκέφαλος κατάχρησης, γράφει το sunhome.ru.

Για να σχολιάσω

Όλα τα σχόλια (53)

σχολίασε το υλικό 03/12/2011 #

Ήρθε η ώρα να ορίσετε όλη αυτή τη χημεία κάτω από την απαγόρευση

Η Analgin θέλει να απαγορεύσει τις δομές της μαφίας από τη φαρμακολογία. Έχει ήδη απαγορευτεί σε χώρες μαριονέτες (για παράδειγμα στη Λετονία)

Εδώ αγοράζω (στη Μόσχα):

ruddy απαντήσεις για να σχολιάσει 13.03.2011 #

Αλλά παρακεταμόλη - αηδιαστικό.

. Φυσικά, είναι δύσκολο να βάλουν οι ίδιοι την παραγωγή υψηλής τεχνολογίας και εδώ να υπερασπιστούν τον χώρο για κενά δισκία..

ahaha)) δεν θα πίστευες. αλλά το πράσινο έχει ήδη απαγορευτεί) στις ΗΠΑ και σχεδόν σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση, και στην Αυστραλία, όπως (αλλά όχι σίγουρος για την Αυστραλία), εν συντομία παντού.

. δίνεις δικηγόρους και οικονομολόγους!

Φυσικά! Είναι καλύτερα να είσαι πλούσιος και υγιής από τους φτωχούς και ακόμη και άρρωστους.

Το σχόλιο διαγράφηκε από τον συντονιστή Newsland

σχολίασε το υλικό 03/12/2011 #

Αυτό είναι γραμμένο από εκείνους που πωλούν ακριβά αναλγητικά. Και οι άνθρωποι παίρνουν analgin όπως απαιτείται, αλλά όχι όλη την ώρα.

Pruss απαντήσεις για να σχολιάσει 12.03.2011 #

Και η παρακεταμόλη περιλαμβάνεται πάντοτε στα ακριβά αναλγητικά, από τη συνεχή χρήση των οποίων εμφανίζεται μη αναστρέψιμη βλάβη στο ήπαρ.

Παρά-ακεταμόλη-4-υδροξυακετανιλίδιο - ένας στενός συγγενής ανιλίνης και φαινόλης, ένα ενδιάμεσο στην παραγωγή βαφών

Η παρακεταμόλη περιλαμβάνεται τώρα και σε φθηνό citramon-P, οπότε το P

Έτσι από σταθερή! Και οι περισσότεροι άνθρωποι χρησιμοποιούν αναλγητικά περιοδικά, και στις περισσότερες περιπτώσεις - μια φορά, επειδή ενεργούν γρήγορα και αξιόπιστα. Ως εκ τούτου, αυτό το άρθρο απευθύνεται σε μια μικρή κατηγορία του πληθυσμού, προσωπικά δεν έχω τέτοιους φίλους που θα αναρρώνουν analgin καθημερινά και σε μεγάλες δόσεις. Εάν λειτουργείτε με τέτοιες έννοιες, τότε οποιοδήποτε, ακόμα και το πιο αβλαβές φάρμακο θα είναι επιβλαβές εάν χρησιμοποιηθεί με ακρίβεια.

σχολίασε το υλικό 03/12/2011 #

Τα πιο cool φάρμακα που δοκιμάζονται από καιρό, δεν θέλουν να το πάρουν, δεν έχουν δυνάμεις, η γιαγιά μου χρησιμοποίησε πάντοτε analginum και έζησε μέχρι την ηλικία των 90 ετών. Και να θυμάστε, όπως ένα παιδί, πονοκέφαλο, tablet tsitramona και εξαφανίστηκε bol.Drugoe πράγμα είναι ότι τα φάρμακα αυτά είναι πολύ φθηνά και φυσικά δεν είναι πλέον ικανοποιημένοι με τις διεφθαρμένες εταιρείες formatsefticheskie που επωφελούνται από το ότι οι άνθρωποι θα αγοράσουν όλα αυτά τα ακριβά φάρμακα δεν διαρκούν σωστά δοκιμαστεί. Σε αυτό και άρχισε να γράφει κάθε είδους ανοησίες.

Το σύγχρονο citramon είναι διαφορετικό από το παλιό, ήταν ασπιρίνη, και τώρα paracetomol, η οποία είναι πιθανώς χειρότερη.

Έχω ένα πακέτο citramona, όπου τόσο η ασπιρίνη όσο και η παρακεταμόλη είναι στη σύνθεση.

Όπως μπορεί να φανεί, οι επιλογές είναι δυνατές, κάθε φαρμακευτικό φυτό κάνει τη δική του συνταγή.

Αυτό είναι! Πώς μπορείτε να κατηγορήσετε τη βλάβη που έδειξε η μακροχρόνια και μεγάλης κλίμακας πρακτική της αβλαβής (φυσικά, σχετική). Το ίδιο με το Corvalol.

Έχετε δίκιο! Στη συνέχεια παρατάξει την επόμενη hitroulovki farmkompaniy.Ne μυστικό είναι ότι ο ιδιοκτήτης διαφημίζεται Arbidol Υπουργός Arbidol Golikova.A ίδιο αντιικό φάρμακο όπως ακυκλοβίρη, η οποία βρίσκεται στα φαρμακεία 17 ρούβλια ανά πακέτο (20 δισκία).Μια «αρχοντικό» Arbidol στη χαμηλότερη τιμή 10 κάψουλες κοστίζουν 215 ρούβλια. Δείτε τη διαφορά!

σχολίασε το υλικό 03/12/2011 #

Η ετήσια δόση της ετικέτας analgin 5-6. (Υπάρχουν ημέρες)

Αν υπάρχει καθημερινά, δεν λειτουργεί.

σχολίασε το υλικό 03/12/2011 #

Τουλάχιστον είναι σαφές τι να περιμένουμε από αυτά τα παλιά φάρμακα, σε αντίθεση με τα σούπερ νέα και ακριβά δισκία, μέσα σε 5 χρόνια αποδεικνύεται ότι είναι ακόμη πιο τοξικά και θα ταράζουν να αγοράσουν όλα τα νέα φάρμακα. Είναι επίσης περίεργο ότι δεν προσέφεραν κάτι σε αντάλλαγμα, αλλά πιθανότατα θα είναι και στις επόμενες ειδήσεις. Όταν κάποιος μίλησε για όλες τις ανεπιθύμητες ενέργειες ορισμένων φαρμάκων, η φαρμακοβιομηχανία κρέμεται καθημερινά στα χέρια τους. Θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια όλα εκστρατεία για να πιει βιταμίνες πακέτα, αλλά στη συνέχεια ξαφνικά έγινε σαφές ότι όχι μόνο βελτιώνει την υγεία, αλλά γίνεται ακόμα huzhe.Pravdu ως εκ τούτου οι συνοδοί που είναι κατασκευαστές ακόμα δεν μπορώ να πω.

Ναι, πόσο οδηγούσαν στην τηλεοπτική διαφήμιση "Solpadein" - αναβράζοντα σκουπίδια με κωδεΐνη και παρακεταμόλη, αλλά τώρα έχουν συνειδητοποιήσει ότι από το Μάιο θα συνταγογραφούνται όλα τα φάρμακα που περιέχουν κωδεΐνη.

Και για να πάρετε μια συνταγή, θα πρέπει να καθίσετε στην ουρά για έναν γιατρό για ώρες. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος ο ίδιος δεν θα πίνει 10 δισκία Pentalgin, και μόνο με οξύ πόνο - τότε βοηθά, και αυτό είναι εντάξει. Ως παιδί, ήμουν πάντοτε θεραπευμένος για βήχα με κωδεΐνη (καθαρό!), Δεν ήμουν εξαρτημένος από τα ναρκωτικά, είχα βήχα.

σχολίασε το υλικό 03/12/2011 #

Η χρήσιμη φαρμακευτική χημεία δεν συμβαίνει. Φροντίστε από τη φύση που μας έχει δώσει. (Πέντε δισκία dipyrone ανά έτος, φυσικά δεν μετράνε)

Εδώ ήμουν σύμβουλος. από τη θλίψη δεν ξέρω)))

σχολίασε το υλικό 03/12/2011 #

Μισθώ σπάνια σε χάπια. Αλλά τότε το δόντι άρρωστο. Πήρε λαχταριστά, διαφημιζόμενη Pentalgin και καμία επίδραση, δηλαδή, απολύτως. Τριγόταν για 3 ώρες και βρήκε στο κουτί πρώτων βοηθειών πακέτο διπυρόνης πριν από έναν αιώνα. Πήρα ένα χάπι και μετά από 20 λεπτά ένιωθα σαν άντρας. Έτσι οι γιατροί - για το χρένο και στο μουσείο :)))

Ήταν απαραίτητο να βάλουμε ένα τεμάχιο πενταλγινίνης σε ένα δόντι, σε αυτό το μισό της αναλίνης.

Έχω την αίσθηση ότι αντί για Pentalgin υπήρχε γενικά ένα ανδρείκελο. Αν και η συσκευασία και το εμπορικό σήμα κοστίζουν ακριβά. Αλλά φθηνό και όχι ψεύτικο.

Πολύ πραγματικά, γλυκιά γεύση analgin, Pentalgin πάρα πολύ. Έτσι φθηνό ψεύτικο aenalgin ακριβώς χωρίς ενδιαφέρον. Στο Tambov, όλο το εργαστήριο χρησιμοποιούσε για την παραγωγή της ουσίας για analgin, οι συσκευές ήταν πολλών κύβων, όπως δεν ξέρω τώρα.

σχολίασε το υλικό 03/12/2011 #

Υπάρχει εξαφάνιση των πωλήσεων φτηνών φαρμάκων.

σχολίασε το υλικό 03/13/2011 #

Είναι επικίνδυνο για την υγεία να ζει στη Ρωσία.

σχολίασε το υλικό 03/13/2011 #

Ζούμε σε μια χώρα όπου κανείς δεν μπορεί να πιστέψει σε τίποτα τώρα. Ποιος θα μου αποδείξει ότι πρόκειται για μια απλήρωτη διαφημιστική εκστρατεία, προκειμένου να εκφοβίσει τους ανθρώπους και να αγοράσει εισαγόμενα ακριβότερα φάρμακα για το τελευταίο αίμα τους. Οι φτωχοί άνθρωποι δεν έχουν πολλές επιλογές. Θα αγοράσει τι είναι φθηνότερο! Και ποιος έχει την ευκαιρία, δεν έχουν πάρει τα φάρμακά μας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ναι, και έφυγαν κάτι - με gulkin x. Μόνο τα φθηνότερα! Και εισάγονται - όλα είναι πολύ πιο ακριβά! Η φαρμακοβιομηχανία μας έχει εδώ και καιρό καρφωθεί. Από καιρό έχουμε μετατραπεί σε Παπούες κάποιας Νέας Γουινέας. Μόνο εμείς διαθέτουμε το παρελθόν μας και δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε. Συγκρίνετε τι είδους ιατρική περίθαλψη των στρατιωτών του 3ου Ράιχ στη Γερμανία και ποια ιατρική περίθαλψη βετεράνοι πολέμου μας, που δεν έχουν αφήσει τίποτα. Δεν μιλάω για συντάξεις και συνθήκες στέγασης. Ντροπή και ντροπή.

σχολίασε το υλικό 03/13/2011 #

Όλος ο κόσμος έχει μάθει για τους κινδύνους της αναλίνης για δέκα έως δεκαπέντε χρόνια ήδη)))

ΠΟΤΕ δεν απαντάει στο σχόλιο 13.03.2011 #

Περισσότερα, στη δεκαετία του ογδόντα, υπήρχε λόγος για βλάβη.

Κεφαλαλγία κιτραμίνη ή ασπιρίνη

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ analgin και citramon

"Analgin"

Το νατριούχο μεταμιζόλη, το οποίο αποτρέπει τη διέλευση παλμών από τον πόνο στον εγκέφαλο, χρησιμοποιείται ως δραστική ουσία σε αυτό το παρασκεύασμα. Το "Analgin" επίσης αυξάνει τη μεταφορά θερμότητας του σώματος και μειώνει τη διέγερση των κέντρων ευαισθησίας στον πόνο στο ανθρώπινο σώμα.

Το "Analgin" έχει μικρή αντιφλεγμονώδη δράση. Έτσι, το φάρμακο έχει ελάχιστη επίδραση στη δραστικότητα της γαστρεντερικής οδού και διατηρεί ισορροπία νερού-αλατιού. Το φάρμακο έχει αντιπυρετική δράση. Τα δισκία έχουν επίσης αντισπασμωδικό αποτέλεσμα, το οποίο συμβαίνει περίπου 30 λεπτά μετά τη λήψη του φαρμάκου. Ως φυγόκεντρος, το Analgin είναι πιο αποτελεσματικό από την ασπιρίνη, την ιβουπροφαίνη και την παρακεταμόλη.

Το "Analgin" μπορεί να συνταγογραφηθεί για πυρετό, ήπια και μέτρια σύνδρομα πόνου (νευραλγία, αρθραλγία, εντερικός κολικός κλπ.). Το "Analgin" χρησιμοποιήθηκε ευρέως για την ανακούφιση των μετεγχειρητικών πονοκεφάλων και του οδοντικού πόνου μέχρι να εμφανιστούν ασφαλέστερα αναισθητικά και προϊόντα ανακούφισης του πόνου.

Προς το παρόν, το "Analgin" είναι απαγορευμένο φάρμακο στις περισσότερες δυτικές χώρες λόγω του αυξημένου κινδύνου ακοκκιοκυττάρωσης, το οποίο στο 7% των περιπτώσεων μπορεί να είναι θανατηφόρο.

"Citramon"

Σε αντίθεση με το "Analgin", το Citramon αποτελείται από ακετυλοσαλικυλικό οξύ, καφεΐνη και παρακεταμόλη, η οποία είναι η διαφορά μεταξύ αυτών των φαρμάκων. Κάθε μία από τις ουσίες της σύνθεσης έχει διαφορετικό αποτέλεσμα, χάρη στην οποία το φάρμακο έλαβε την αρχική του κατανομή.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ (ασπιρίνη) έχει αντιπυρετικό αποτέλεσμα που μπορεί να προκληθεί από μια φλεγμονώδη διαδικασία. Η ασπιρίνη ανακουφίζει τον πόνο, βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος και μειώνει την πήξη του αίματος. Η καφεΐνη συμβάλλει στην εργασία του εγκεφάλου, επεκτείνοντας τα αιμοφόρα αγγεία και βελτιώνοντας τη ροή του αίματος, ανακουφίζοντας τον πόνο και εξαλείφοντας την υπνηλία. Η καφεΐνη διεγείρει επίσης τη σωματική και πνευματική δραστηριότητα. Η παρακεταμόλη έχει αντιπυρετική δράση και είναι ικανή να δράσει ως αναλγητικό. Παρά την επαρκή αποτελεσματικότητά της, το Citramon έχει μεγάλο αριθμό αντενδείξεων, που κυμαίνονται από την κνίδωση, το άσθμα ή την οξεία ρινίτιδα και τελειώνει με αυξημένη διέγερση και διαταραχές του ύπνου.

Το φάρμακο συνταγογραφείται για σύνδρομα πόνου με ποικίλη σοβαρότητα, πυρετό, οξείες αναπνευστικές λοιμώξεις και γρίπη. Όπως και το "Analgin", το Citramon χρησιμοποιείται σπάνια στις δυτικές χώρες λόγω της αρνητικής του επίδρασης στα εσωτερικά όργανα ενός ατόμου, ειδικά στο συκώτι.

Citramon # 8212; αποτελεσματική θεραπεία για τον πονοκέφαλο

Για πολλούς, έχει από καιρό μια συνήθεια να ανακουφίσει έναν πονοκέφαλο με τσιτραμώνα. Το φάρμακο είναι δημοφιλές εδώ και πολλές δεκαετίες, είναι διαθέσιμο για οποιοδήποτε πορτοφόλι. Το Citramon για ήπιο έως μέτριο πονοκέφαλο μπορεί εύκολα να αγοραστεί σε φαρμακείο χωρίς ιατρική συνταγή. Εξαιρετικά εύκολο στη χρήση, λειτουργεί γρήγορα και αποτελεσματικά. Είναι ευχάριστο ότι βοηθά τόσο τη νεαρή μητέρα όσο και το ηλικιωμένο άτομο.

Χαρακτηριστικά του φαρμάκου λόγω της χημικής σύνθεσής του. Είναι σημαντικό να γνωρίζετε όλες τις παρενέργειες του κοινού φαρμάκου, ειδικά εάν υπάρχουν έγκυες, θηλάζουσες μητέρες και παιδιά στην οικογένεια.

Απελευθέρωση, χρήση, δοσολογία

Σε κάθε φαρμακείο, μπορείτε να αγοράσετε το φάρμακο citramon γνωστό από την παιδική ηλικία. Θα σας προσφερθούν σε δισκία (την πιο απαιτητική μορφή) ή σε κόκκους για την παρασκευή διαλύματος. Οι οδηγίες συχνά δεν συνδέονται με το προϊόν, επειδή το προϊόν είναι συσκευασμένο σε κυψέλες ή συσκευασίες εύκαμπτων ταινιών. Το χρώμα των χαπιών είναι λευκό, ή λευκό με καφέ μπαλώματα.

Μετά την εξέταση των συμπτωμάτων πονοκεφάλου, ο γιατρός θα συνταγογραφήσει τις απαραίτητες δόσεις φαρμάκων. Μπορείτε επίσης να συμβουλευτείτε την αίτηση και με το φαρμακοποιό στο φαρμακείο.

Το φάρμακο θεωρείται αρκετά ισχυρό λόγω της σύνθεσής του. Με έντονο πόνο, μπορείτε να πιείτε αμέσως δύο χάπια, αν μιλάμε για έναν ενήλικα.

Δεν μπορείτε να πάρετε περισσότερα από οκτώ δισκία την ημέρα (ακόμη και με πολύ ισχυρό πόνο), ημερήσια δόση # 8212; 2-3 χάπια. Βεβαιωθείτε ότι το διάστημα μεταξύ της λήψης του φαρμάκου ήταν τουλάχιστον 3-4 ώρες. Πλύνετε με ένα δισκίο citramona πρέπει να είναι άφθονο νερό ή γάλα σε θερμοκρασία δωματίου. Ολόκληρος ο κύκλος θεραπείας δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 8-10 ημέρες.

Με αυτοθεραπεία, μπορείτε να πιείτε όχι περισσότερο από τρεις συνεχόμενες ημέρες. Εάν δεν αισθάνεστε ανακούφιση, σταματήστε να παίρνετε τα χάπια και συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

Τι περιλαμβάνεται

Το συνδυασμένο φάρμακο Citramon (Citramonum) αποτελείται από τρία βασικά συστατικά που παρέχουν μια αποτελεσματική θεραπεία για πόνο στην κεφαλή ασθενών, μέτριας σοβαρότητας:

Η ασπιρίνη (ασπιρίνη) θα μειώσει τον πυρετό, θα μειώσει τη φλεγμονώδη διαδικασία, θα μειώσει το αίμα και θα βελτιώσει τη μικροκυκλοφορία στα αγγεία, γεγονός που θα εξασφαλίσει την απομάκρυνση των πονοκεφάλων.

Η παρακεταμόλη (Paracetamolum) θα ανακουφίσει τα συμπτώματα του πόνου, θα προκαλέσει ερεθιστική δράση.

Η καφεΐνη σε συνδυασμό με ασπιρίνη και παρακεταμόλη θα ενισχύσει το αναλγητικό αποτέλεσμα, θα ομαλοποιήσει τον τόνο των αιμοφόρων αγγείων του εγκεφάλου, θα επιταχύνει τη ροή του αίματος.

Χρήση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, του θηλασμού

Ακόμη και με σοβαρό πονοκέφαλο, οι γυναίκες δεν συνιστώνται να παίρνουν το φάρμακο κατά το πρώτο και τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Όλες οι προειδοποιήσεις σχετίζονται με την ασπιρίνη, η οποία αποτελεί μέρος της. Η χρήση στην αρχή της εγκυμοσύνης μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την ανάπτυξη του εμβρύου και στο τέλος της εγκυμοσύνης - να προκαλέσει αιμορραγία, να προκαλέσει αδυναμία της εργασίας.

Χρήσιμες πληροφορίες: Κεφαλαλγία για διαταραχές ύπνου: αιτίες εμφάνισης

Οι γιατροί δεν συμβουλεύουν να παίρνουν χάπια καθ 'όλη τη διάρκεια του θηλασμού. Κατά τη διάρκεια της γαλουχίας, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ εισέρχεται στο ανθρώπινο γάλα και αργότερα στο σώμα του παιδιού. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τα παιδιά είναι η εμφάνιση αιμορραγίας, καθώς υπό την επίδραση της ασπιρίνης είναι η καταστολή της σύνθεσης των αιμοπεταλίων.

Αντενδείξεις, παρενέργειες

  • αυξημένη ευαισθησία στην ασπιρίνη.
  • παρατηρείται άγχος, συχνή νευρική ευερεθιστότητα, αϋπνία,
  • οι πτώσεις της αρτηριακής πίεσης συχνά καταγράφονται.
  • διάσπαση του ήπατος και των νεφρών.
  • ουρική αρθρίτιδα, ισχαιμία.

Μην χορηγείτε αυτό το φάρμακο σε παιδί κάτω των δεκαπέντε ετών. Στο υπόβαθρο διαφόρων ιογενών ασθενειών, το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει σύνδρομο Reye (νόσος του εγκεφάλου) στα παιδιά, παραβίαση του ήπατος.

Με υπερβολική δόση, ένα άτομο μπορεί να παρουσιάσει γρήγορο καρδιακό παλμό, ζάλη, ναυτία, έμετο, αιμορραγία των ούλων.

Παρακολουθήστε προσεκτικά την υγεία σας. Θυμηθείτε ότι οι αιτίες των πονοκεφάλων μπορεί να είναι διαφορετικές. Μόνο με τον προσδιορισμό της πηγής πόνου στο κεφάλι, μπορείτε να πιείτε δισκία tsitramon.

Χρήσιμες πληροφορίες

Πώς να πάρετε το citramon με πονοκέφαλο;

Εάν εσείς, έχοντας εξετάσει το κουτί πρώτων βοηθειών στο σπίτι σας, δεν βρήκατε τα δισκία Citramon, σας συμβουλεύουμε να σκεφτείτε να τα αγοράσετε. Επειδή σε προσιτή τιμή, είναι ένα από τα γρηγορότερα και πιο ευέλικτα φάρμακα που βοηθάει με πονοκεφάλους. Σε αυτή την περίπτωση, μπορείτε να το αγοράσετε σε φαρμακείο χωρίς ιατρική συνταγή, το Citramon πωλείται παντού και οι οδηγίες χρήσης είναι τόσο απλές που ο καθένας μπορεί να το πάρει μόνος του. Αλλά ταυτόχρονα, πρέπει να ξέρετε τι βοηθά το φάρμακο, δηλαδή το μηχανισμό της δράσης του.

Γιατί έχετε πονοκέφαλο;

Οι σοβαρές κρίσεις κεφαλαλγίας συσχετίζονται συχνότερα με αγγειακές παθολογίες. Για παράδειγμα, με την ηλικία, τα αγγεία γίνονται λεπτότερα, χάνουν την ελαστικότητά τους και τέτοια δισκία βοηθούν στην ανακούφιση του σπασμού που προκύπτει. Φυσικά, αν οι λόγοι είναι βαθύτεροι, ένα Citramon δεν θα σώσει, χρειάζεστε μια στενή θεραπεία.

Αν τα συμπτώματα σας βλάψουν για μεγάλο χρονικό διάστημα, δοκιμάστε. Υπάρχει μια υποψία για:

  • Ημικρανία - μια παθολογία χρόνιας φύσης, η οποία απαιτεί τη χρήση ισχυρών τριπτανών φαρμάκων.
  • Εγκεφαλική ή προ-χροιά. Μπορεί να προκληθεί από ισχαιμία (αγγειακή θρόμβωση), αθηροσκλήρωση, αιμορραγία (εσωτερική αιμορραγία) και να συνοδεύεται από σοβαρούς πονοκεφάλους.
  • Ο όγκος - νεοπλάσματα στον εγκέφαλο απαιτούν χειρουργική επέμβαση.
  • Συγγενή ανεύρυσμα.
  • Πόνος στο άγχος ή μυϊκή καταπόνηση.

Στην τελευταία περίπτωση, δεν είναι απαραίτητο να πίνετε άμεσα τα δισκία Citramon ή Analgin. Βοηθά στην ανάπαυση, στον ήχο ύπνου και σε ένα χαλαρωτικό μασάζ. Σε γενικές γραμμές, πρέπει να θυμόμαστε: με την εμφάνιση πονοκεφάλου, δεν είναι απαραίτητο να παίρνετε αμέσως φάρμακα. Προσπαθήστε να το αντιμετωπίσετε μόνοι σας, μη μεθόδους. Και καλύτερα - αποτρέψτε το, οδηγώντας έναν υγιεινό τρόπο ζωής.

Ο μηχανισμός δράσης του φαρμάκου

Τα δισκία ονομάζονται Citramon II, ως μέρος της προσθήκης παρακεταμόλης. Το φάρμακο είναι ένας μη στεροειδικός τύπος, ο οποίος βοηθά στον ήπιο, συμπιεσμένο πόνο γενικής φύσης, και έχει επίσης ένα ελαφρύ αντιπυρετικό και αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα. Αυτή είναι η διαφορά της από το Analgin και η ομοιότητα με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Το Citramon βασίζεται στην είσοδο της ασπιρίνης, του πρώτου από τα ανοιχτά μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα. Οι ιδιότητές του ελέγχονται επαρκώς, η παρενέργεια (εάν παρατηρηθεί η δοσολογία) είναι σχεδόν απουσία, οπότε τα χάπια μπορούν να χρησιμοποιηθούν τόσο από ηλικιωμένους όσο και από παιδιά ηλικίας άνω των 10 ετών.

Η λήψη ασπιρίνης βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος στην περιοχή του αγγειακού πονοκεφάλου, γεγονός που οδηγεί στην απόσυρση των συμπτωμάτων.

Από την άλλη όμως, τα χάπια έχουν αρνητικές ιδιότητες. Δεδομένου ότι είναι ακετυλοσαλικυλικό οξύ, τείνει να ερεθίζει τις βλεννώδεις μεμβράνες. Η συχνή χρήση της Citramone οδηγεί σε έλκη, μειωμένη πήξη του αίματος και αλλεργικές αντιδράσεις. Αλλά με αυτές τις ιδιότητες, η ασπιρίνη (και η Citramon, αντίστοιχα) συνταγογραφούνται για αγγειακή θρόμβωση ή για την πρόληψή της.

Επιπλέον, το δισκίο περιέχει καφεΐνη, η οποία είναι γνωστή για τις ιδιότητές της για να βοηθήσει με πονοκεφάλους, καθώς και ένα ηρεμιστικό αποτέλεσμα. Η εφαρμογή της σωστής δόσης διεγείρει το νευρικό σύστημα, βελτιώνει την απόδοση του εγκεφάλου, μειώνει την αρτηριακή πίεση και συμβάλλει στη βελτίωση της ροής του αίματος.

Συχνά, όταν ημικρανίες ή πονοκεφάλους που σχετίζονται με αγγειοδιαστολή, βοηθά επίσης το citramon.

Επιπλέον, οι επιστήμονες έχουν αποδείξει ότι η καφεΐνη βοηθά στη μείωση της ικανότητας των αιμοπεταλίων να κολλήσουν, γεγονός που συμβάλλει επίσης στην πρόληψη της θρόμβωσης. Και για τις ιδιότητες της παρακεταμόλης, γράψαμε χωριστά.

Πώς να εφαρμόσετε το φάρμακο

Μαζί με το πακέτο, το Citramon ακολουθείται από οδηγίες, οι οποίες υποδεικνύουν τις δοσολογίες και την πορεία της θεραπείας, καθώς και λεπτομερείς αντενδείξεις. Σημειώστε ότι το χάπι πρέπει να λαμβάνεται σε σύντομες περιόδους, όχι περισσότερο από 3 φορές την ημέρα, για να αποτρέπονται οι δυσμενείς επιδράσεις στο ήπαρ, η κατάθλιψη του νευρικού συστήματος.

Με την ευκαιρία, το φάρμακο βοηθά όχι μόνο για πονοκεφάλους, αλλά και για οδοντιατρική, ινιακή, μυϊκή και αρθρική. Μόνο εάν ο πόνος δεν είναι χρόνιος ή πολύ έντονος.

Η μέγιστη δόση κιτραμίνης ανά ημέρα είναι 8 δισκία, μετά την οποία μπορεί να εμφανιστούν σοβαρές δηλητηριάσεις και ακόμη και θάνατος.

Εάν ένας ασθενής έχει υψηλή θερμοκρασία, θερμότητα, μαζί με πόνο στο κεφάλι, το Citramon λαμβάνεται για όχι περισσότερο από 3 ημέρες.

Συνήθως βοηθά στο αρχικό στάδιο αναπνευστικών ή ιογενών ασθενειών, αλλά τα δισκία μπορούν να αντικατασταθούν με τακτική παρακεταμόλη.

Αντενδείξεις και παρενέργειες

Μην συμβουλεύετε τους γιατρούς να χρησιμοποιούν το φάρμακο για:

  • Αλλεργίες στις συνιστώσες του.
  • Ελκυστική κατάσταση του στομάχου ή του δωδεκαδακτύλου.
  • Αιμορροφιλία και ανεπάρκεια βιταμίνης Α.
  • Αυξημένη αρτηριακή πίεση.
  • Κίρρωση, ηπατίτιδα και άλλες παθήσεις του ήπατος, των νεφρών.

Όπως και οι θηλάζουσες μητέρες και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν αξίζει τον κίνδυνο της υγείας, τρώγοντας Citramon. Εάν ένα άτομο πάσχει από οξεία νεφρική ή καρδιακή ανεπάρκεια, οι γιατροί απαγορεύουν τη λήψη ή τη μείωση του στο ελάχιστο. Επίσης, με αυξημένη νευρική διεγερσιμότητα, η περιεκτικότητα σε καφεΐνη στα δισκία θα επηρεάσει την ψυχή, η οποία μπορεί να οδηγήσει σε αϋπνία.

Όσον αφορά το αν είναι δυνατόν τα παιδιά να χρησιμοποιούν το Citramon-P: έως 15 έτη είναι ανεπιθύμητο, καθώς το σύνδρομο του Rey (νόσος του εγκεφάλου) και οι επιπλοκές του ήπατος μπορούν να εμφανιστούν. Μεταξύ των παρενεργειών μιας υπερδοσολογίας είναι ναυτία, έμετος, επιληπτικές κρίσεις, σπασμωδική πίεση και αίσθημα παλμών στην καρδιά. Τα ούλα μπορεί να αιμορραγούν.

Μετά από μια ημέρα το σώμα θα καθαριστεί εάν. Η υπερβολική εφίδρωση προκαλεί παράσιτα! Εξασφαλίζει από αυτούς ένα φάρμακο.

Θα βγουν σε 3 ημέρες. Οι κύκλοι και οι τσάντες κάτω από τα μάτια είναι το πρώτο σημάδι της παρουσίας παρασίτων!

L. Bokeria: Τα δισκία δεν θεραπεύουν την ΠΙΕΣΗ, αλλά μόνο βλάπτουν! Περιορίστε την πρόσληψη αλατιού και πίνετε 5 σταγόνες πριν από τον ύπνο..

Σοφία 2 μέρες πριν

Γεια σας! Πριν από δύο εβδομάδες πήγα για μια βόλτα, γλίστρησα και έπεσα στον πάγο και ταυτόχρονα έκοψα το κεφάλι μου. Μετά το χτύπημα, όπως μου είπαν ένας φίλος (με τον οποίο ήμουν), έφερνα ανοησίες και έψαχνα συνεχώς.

Χασάν. 2 εβδομάδες πριν

Έχω βαθμό Sh.O.-2 oh. Το κύριο πρόβλημα, όταν ανεβαίνει από μια καρέκλα ή από ένα αυτοκίνητο, είναι ο αιχμηρός πόνος λόγω σπασμών στο αριστερό μισό του κεφαλιού. Μετά από 5-10 δευτερόλεπτα, ο πόνος υποχωρεί. Τώρα η άκρη του τρίτου δάχτυλου του δεξιού χεριού.

Έλενα 3 εβδομάδες πριν

Άννα, οι γονείς σου γνωρίζουν την κατάστασή σου; Μαζί με τους γονείς σας πρέπει να επισκεφθείτε έναν νευρολόγο, έναν οφθαλμίατρο (βλέπε τα αγγεία στο fundus), να κάνετε μια ακτινογραφία του κρανίου. καλύτερη μαγνητική τομογραφία. Ο γιατρός θα είναι σε θέση να γρήγορα.

Άννα 3 εβδομάδες πριν

Γεια σας Είμαι 12 ετών. Σήμερα, το κεφάλι στην αριστερή περιοχή του εγκεφάλου δεν άρχισε να πονάει πολύ και εξακολουθεί να πονάει λίγο ψηλότερα από το βάρος στη δεξιά πλευρά του κεφαλιού. Όλα ξεκίνησαν αφού ήμουν αντιμέτωπος πολύ.